Pomohli sme malému Marekovi zo Sobraniec

Dnes už trojročný chlapček Marek Čižmár zo Sobraniec bol až donedávna celkom zdravým dieťaťom. Všetko sa zmenilo po tom, čo koncom minulého roka pohltal 14 magnetických guličiek, ktoré si omylom zamenil s ozdobnými cukríkmi na tortu.V dôsledku nesprávnej diagnostiky a nedostatočného vyšetrenia zo strany lekárov sa dostal do nemocnice na operáciu až po týždni, keď mu začalo zlyhávať celé telíčko. Dovtedy ľahostajní lekári sa rozhýbali až keď Marek skolaboval. To však už bolo neskoro. Výsledkom ich nedbalého prístupu bolo, že malý Marek takmer zomrel a počas dlhej resuscitácie došlo k poškodeniu jeho mozgu. Dnes Marek nehovorí, nechodí a potravu prijíma len cez hadičku zavedenú do žalúdka.

Napriek tomu všetkému má veľkú nádej na to, aby sa jeho zdravotný stav zlepšil. Chlapček nedávno absolvoval rehabilitáciu v piešťanskom ADELI Medical Centre, ktorá mu výrazne pomohla. Špecifický a unikátny druh rehabilitácie v tomto stredisku je však mimoriadne drahou záležitosťou, ktorú navyše nemá význam absolvovať len raz. Aj preto sa Marekovi rodičia s minimálnym príjmom, žijúci v jednom z najchudobnejších okresov na Slovensku, obrátili so žiadosťou o pomoc na viaceré organizácie, aj jednotlivcov. Písali aj samotnému predsedovi vlády Robertovi Ficovi, ktorý im však odpísal, že na pomoc pre nich nemá vyčlenené prostriedky. Dodajme, že na dotácie pre asociálov či na kúpu množstva luxusných limuzín sa vo vláde vždy peniaze nájdu.

Čo je ľahostajné vláde, však nie je ľahostajné nám. ĽS Naše Slovensko sa rozhodla, že v rámci svojho programu sociálnej pomoci slušným bielym rodinám poskytne Marekovi Čižmárovi poukaz na ďalší liečebný pobyt v ADELI v hodnote 2 028 eur. Veríme, že aspoň týmto spôsobom pomôžeme ľuďom, ktorých osud odignorovala nielen vláda, aj mnohé nadácie a mimovládky. Poukaz na rehabilitáciu odovzdali 10. októbra 2016 osobne predseda ĽS Naše Slovensko a banskobystrický župan Marian Kotleba a poslanci NR SR za ĽS Naše Slovensko Rastislav Schlosár a Milan Mazurek.